Otonom Suüstü Aracı (Autonomous Surface Vehicle, ASV) Geliştirilmesi

TEAM  ITU-ASVTECH: Modular Autonomous Surface Vehicle (ASV) Development at Istanbul Technical University Maritime Faculty

Denizcilik ve Savunma Operasyonlarında Kullanmak Amacıyla Modüler Otonom Suüstü Aracı Geliştirilmesi (İTÜ ALBATROS ASV SİSTEMİ: İTÜ AASVS)

Proje çalışmalarımız 2014 yılında, İTÜ Öğrenci Tasarım Ekibi oluşturulması ile başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 1999 yılından tamamlanan doktorası sonrası savunma sanayi projelerinde tecrübeleri bulunan Dr. İsmail Çiçek, İnsansız Hava Aracı ekibi ile ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na 4 adet İnsansız Hava Aracı (TRL Index 5) teslim projesinde yer almış, proje kapsamında Sistem Entegrasyon Laboratuvarı’nda Software-In-The-Loop (SIL) ve Hardware-In-the-Loop (HIL) sistemini kurarak tüm laboratuvar testlerini gerçekleştirmiştir. Buradaki kazanılan tecrübe ile ve İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olması dolayısı ile 2014 yılında Denizcilik Teknolojileri Öğrenci Kulübü kurulmuş ve İsmail Çiçek Danışman Öğretim Üyesi’dir. Her yıl konu proje ile ilgili lisans bitirme tezleri yönetilmiş ve yine konuyla ilgili 2 doktora tez çalışması yürütülmektedir.

Otonom gemiler denizciliğin geleceğinde ve savunma sektöründe çok önemli bir rol oynayacaktır.

İTÜ A2SVS sisteminde geliştirilecek olan otonom sistem, RADAR ve Kamera’dan veri alarak bu verilere göre manevra yapabilecektir. Aynı zamanda tüm sensör verileri kara tarafı Komuta ve Kontrol bilgisayarına aktarılabilecektir.

Konu hakkında daha fazla bilgi ve iletişimleriniz için bizimle temasa geçmenizden memnunluk duyacağız.

 

Contact Information
  • Email 1: info@globaldynamicsystems.com
  • Email 2: info@gdsarge.com
  • Mobile:  +90 535 515 3030
  • Phone: +90 216 395 05 06
  • Address: Sanayi Mahallesi, Teknopark Bulvarı, No:1 Pendik / Istanbul