Hakkımızda

GDS Mühendislik ARGE San. Ltd Şti., Üniversite – Sanayi işbirlikleri ile yüksek teknoloji gerektiren sistem, ürün, tasarım ve mühendislik çözümlerini sektöre sunabilmek amacıyla Teknopark İstanbul’da kurulmuş bir firmadır.

Firmamız, kendi ürünlerini geliştirmekte olduğu gibi, sanayi kuruluşlarına destek verebilmek amacıyla çalışmalar da yapmaktadır. Tasarım ve mühendislik çözüm çalışmalarımızda özet olarak kabiliyetlerimiz aşağıdaki alanlardadır:

 • Mekanik Tasarımlar: Katı model, parça tasarımı, komponent tasarımı, sistem tasarımı; örneğin, motor parçaları, soğutucu sistemi, yüzey tasarımları, ve benzeri tasarımlar.
 • Mühendislik Analizleri: Hesaplı akışkanlar dinamiği, termodinamik, ısı transferi, sonlu elemanlar analizi, akışkan-yapı etkileişimi, titreşim ve şok, çarpma ve çarpışma analizleri, ses ve gürültü analizleri.
 • Dizel Motor Simülasyonu: Firmamız gerek üniversite (İTÜ) gerekse firma tarafındaki tamamlanmış ve aktif projeler kapsamında iki zamanlı bir dizel motorun tüm sistemlerini (silindir içi prosesler, t/c, hava kuleri, egzoz manifoldu, vb) ve modellerini içeren simülatörler geliştirmektedir.
 • Gemi Makine Dairesi Simülatörü: Ana makine (dizel motor) ve sistemleri, kazan ve buhar devresi, basınçlı hava devresi, deniz suyu sistemi, seperatörler, dümen sistemi ve benzeri tüm makine dairesi makine ve sistemlerinin simülatörü firmamız tarafından geliştirilmektedir.

Firmamız, ürün geliştirme ve ARGE projelerinin süreçleri, yönetimi, test ve sertifikalandırma konularında USA’de ve Türkiye’de yaptığı projeler ile tecrübe kazanmış ve bu konuda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Proje gereksinimlerine göre, firma bünyemizde mühendislik yazılım paketlerini deneyimli olarak kullanmaktayız, örnek olarak:

 • 3B Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim yazılımları: AutoCAD, SolidWorks, Autodesk Inventor, vb.
 • Mühendislik Analiz ve Optimizasyon Yazılımları: ANSYS Fluent ve diğer ANSYS paket programları, Autodesk Inventor, CATIA, vb.
 • Sistem 2B veya 3B Simülasyonları: CATIA, LabVIEW, vb.
 • GT-Power Engine Analysis and Simulation Software – SIL and HIL Simulations – Motor Analiz Yazılımı GT-Power Suite ile Dizel Motoru Analizleri – motor parametrelerinin öngörülebilmesi
 • LSTC LS Dyna
 • National Instruments LabVIEW, LabVIEW RT and NI DAQ/Control Hardware
 • Matlab, C/C++

Ayrıca, firmamızda kendi mühendislik analiz yazılımlarımızı da geliştirmekteyiz. Örneğin, Dizel Motorları analizleri amacıyla kendi matematik modelimiz bulunmaktadır.

 


icicek

Dr İsmail Çiçek 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Akademik dünya ve endüstrinin değişik alanlarındaki çalışmalarıyla geniş tecrübe sahibi olan İsmail Çiçek, Texas Tech Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden 1995’de Yüksek Lisans 1999’da doktora diplomalarını aldı. Dr Çiçek yüksek lisans çalışmasında dizayn ve kontrol sistemleri, doktora çalışmasında ise mekanik titreşimler ve kontrol sistemleri konularında çalışmalar yaptı.

Dr İsmail Çiçek 1999-2003 yılları arasında İTÜ Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu süre içerisinde Dr Çiçek İTÜ Simülatör Merkezinin kurulması, International Association of Maritime Universities (IAMU) birliğinin oluşturulması, ve The State University of New York (SUNY) ile İTÜ Denizcilik Fakültesi arasında çift diplomalı lisans programının gerçekleştirilmesi çalışmalarında bulundu.

1997 yılından günümüze Dr. İsmail Çiçek ABD savunma sektöründe proje yapan şirketlerde ve ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde değişik program ve projelerde uzun yıllar (toplam 15 yıl) mühendis ve lider olarak çalışmalar yürüttü. Dr. Çiçek’in savunma sanayi deneyimi Coğrafi Bilgi Sistemlerini kullanan İnsansız Hava Aracı ve Sistemleri geliştirilmesi ve US Marine Corps’a teslimi, sabit kanat uçakların modernizasyonu (C-5, C-17, C-130 E/H/J, vb), askeri cihazlarının uçak, hava ve deniz araçlarında kullanılabilmesi için ortama uyumluluk testleri, insansız hava araçları için dizel motor geliştirilmesi ve uygulanması gibi önemli çalışmaları içermektedir.

Dr Çiçek, Raytheon ve Texas Tech Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan Sistem Mühendisliği doktora programında Entegre Ürün Verifikasyon ve Validasyon dersini verdi. Titiz, enerjik ve mükemmel takım çalışması göstergeleri dolayısıyla İsmail Çiçek’e; Terra Health tarafından, 2009 yılında Mükemmel Mühendislik ve 2010 yılında Müşteriye Hizmette Üstünlük ödülleri, ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca çok sayıda ödül ve teşekkür mektupları takdim edildi.
Bir çok bilimsel ve mühendislik yayınları olan ve uluslararası konferans etkinlikleri bulunan Dr. İsmail Çiçek halen ASTM, ASME, IEEE ve ISO gibi uluslararası profesyonel kuruluşlarda aktif üye olup, askeri ve sivil standartlar geliştiren komitelerde çalışmalar yapmaktadır. Dr. Çiçek’in uluslararası sivil ve askeri standartlar konusunda uygulamalı tecrübeleri bulunmaktadır.

Dr. İsmail Cicek, 2012 yılından itibaren İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta, Otomatik Kontrol Sistemleri, Gemi Makine Dairesi Simülatörleri, Gemi Kontrol Sistemleri, Mekanik Titreşimler ve benzeri dersler vermektedir.  Dr. İsmail Çiçek Üniversite-Sanayi işbirliklerine önem vermektedir, bu sebeple de IMSO, TÜLOMSAŞ, MILPER, FEMSAN, ve benzeri kurum ve kuruluşlar ile birlikte çalışmalar da yapmıştır.

İletişimi.cicek@gdsarge.com

 

Logo_2cmDr. Burak Özsoy, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliğinde tamamladıktan sonra doktora derecesini 2014 yılında Texas Tech Universitesi Makine Mühendisliği Bölümü‘nden almıştır. 2010-2014 yılları arasında aynı bölümde ayrıca termodinamik, akışkanlar mekaniği ve ısı transferi konusunda dersler vermiştir. Doktora çalışmaları süresince dinamik, kinematik, kinetik problemlerin sonlu elemanlar yöntemi ile analizlerini gerçekleştirmiştir. Uzmanlık alanları ise sistem dinamiği, karmaşık ve çok değişkenli sistemlerin matematiksel modellemesi, optimizasyonu ve simülasyonunu içermektedir.

Doktora eğitimi sırasında “Digital Human Modeling” alanında biyomekanik çalışmalarda bulunmuştur. Ergonomi analizleri, biyomekanik uygulamalar ve değerlendirmelerde, robotik sistemlerde ve klinik araştırmalarda alanlarında tecrübe sahibidir.

İletişim: burak@gdsarge.com

vesikalik

Dr.Şafak C. KARAKAŞ lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü’nde, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini İTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği ve İTÜ Makine Mühendisliği Bölümleri’nde tamamlamıştır. Uzmanlık alanları otomatik kontrol, sistem dinamiği, PLC programlama, mekatronik, gemi makinaları, dizel motorlar, gemilerde aktif yalpa azaltıcı sistemler olup yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarını turboşarjlı dizel motorlarında emisyon azaltımı ve verimlilik artımını sağlayan kontrolör dizaynı konusunda yapmıştır. 2005-2015 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmış olup, Türk Loydu, Gemtekno ve Aselsan firmalarında Ar-Ge mühendisi olarak projelerde görev almıştır. Halen GDS Ar-Ge Mühendislik firmasında Ar-Ge mühendisi olarak ve Gedik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde misafir öğretim üyesi olarak görev almaktadır.

İletişim: safak@gdsarge.com,

 

Contact Information
 • Email 1: info@globaldynamicsystems.com
 • Email 2: info@gdsarge.com
 • Mobile:  +90 535 515 3030
 • Phone: +90 216 395 05 06
 • Address: Sanayi Mahallesi, Teknopark Bulvarı, No:1 Pendik / Istanbul