Makine Dairesi Simulatörü

Gemi operasyonel veya yönetim seviyesi eğitim konularından bazılarının öğretilmesinde klasik eğitim yöntemleri olan laboratuvarlar, dershane eğitimleri, ve ticaret veya eğitim gemisi kullanımı yetersiz kalmaktadır. Özellikle “Yönetim Seviyesi” olarak tanımlanan bazı yeterliliklerin sağlanması, gerçek problemleri içeren senaryoların simülatör kullanımı ile tekrar edilmesi sayesinde sağlanabilmektedir. Bu sebepten dolayı GMDS’ler son 10 yılda tüm denizcilik eğitim kurumlarınca kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiye’de denizcilik eğitiminde, Japonya, Norveç, Polonya, ABD ve Rusya’da üretilen simülatörler kullanılmaktadır. 80’nin üzerinde denizcilik eğitimi veren okulların olduğu ülkemizde makine dairesi simülatörlerinin yerli imkânlarla geliştirilmesi, hem ülkemiz ekonomisine katkısı hem de değişen teknolojilere göre simülatörün güncellenebilmesi bakımından çok önemlidir.

“Gemi Makine Dairesi Simülatörü (GMDS) Geliştirilmesi Projesi” ile yer aldığımız Teknopark İstanbul’da, gemi makine dairesi makine ve sistemlerinin (ana makine, yardımcılar ve sistemler) dokunmatik paneller kullanarak interaktif olarak gösterildiği yüzde yüz yerli tasarım ve geliştirme ile gerçekleştirilen bir GMDS geliştirilmektedir. Bu sistemin kullanımı ile makine dairesi operasyonları eğitimleri verimli olarak gerçekleştirilebilecektir. Bu çalışmada uygulama olarak konteyner tipi bir geminin makine dairesi seçilmiştir. Makine tipi ve parametrelerinin dinamik sistem tasarımı ile değiştirilebilen esnek bir altyapısı oluşturulmuş ve geliştirilen modüllerin değişik makine tipleri için kullanılabilmesi hedeflenmiştir. Kendi geliştirdiğimiz sistemin değişen teknolojilere ve ticari veya askeri gemileri için kullanıcı ihtiyaçlarına göre geliştirilmeye açık olması önemli bir amaçtır.

Proje tanıtım dokümanını buradan indirebilirsiniz.

Contact Information
  • Email 1: info@globaldynamicsystems.com
  • Email 2: info@gdsarge.com
  • Mobile:  +90 535 515 3030
  • Phone: +90 216 395 05 06
  • Address: Sanayi Mahallesi, Teknopark Bulvarı, No:1 Pendik / Istanbul